About myself

SM FÖR FRIFLYGANDE MODELLER I OT-KLASSEN RINKABY 2016 (DEL 7)

 

 

 

 

Här kommer de officiella resultaten för tävlingen

 

 

 

Resultatredovisningen tagen från SMOS hemsida,
där de sammanställts av Andrea Hartstein.

 

Klass A

                1 Lars Tolkstam The Chad 120 104 120 344
                2 Ingvar Nilsson FIB 52 60 48 160
                3 Richard Borglund Trim 51 59 30 140
                4 Ole Torgersen The Chad 31 39 62 132

Anmälda men ej deltagit:

Bo Eskil Nilsson – Lill-Klas och Cabinaire,
Ingmar Knif – Sure Flier,
Andrea Hartstein – Trim,
Lars Karlsson – Trim 2,
Anders Sellman – Trim 2

Klass B
1 Lars Karlsson- Senator 120 102 120 342
2 Johan Wallin- Sperwer 77 89 120 286
3 Ole Torgersen- Cabin 73 62 90 225
4 Sten Persson- Clipper 79 119 – 198
5 Johan Wallin- Flying Aces Moth 70 61 56 187 Proxy för Birgit Törnkvist
6 Björn Källman- Tern 45 72 63 180
7 Anders Sellman -Flying Aces Moth 87 50 40 177
8 Ingmar Knif- Veronite 46 74 36 156
9 Hans Karlsson- Scram 45 76 30 151
10 Lars Tolkstam- 65 Lustrati 38 109 – 147
11 Richard Borglund- Landegren 120 – – 120
12 Andrea Hartstein -Tern 10 – – 10

Anmälda men ej deltagit:

Sten Persson – Cleo 58,
Ingvar Nilsson – Cloudtramp,
Bo Eskil Nilsson – Cleo,
Erik Kullgren – Int. 75A,
Bo-Eskil Nilsson – Cleo

Klass C
1 Lars Tolkstam – Gladan 113 106 120 339 Proxy för S-O Lindén
2 Johan Wallin- Dyna-Moe 120 120 61 301 proxy för Georg Törnkvist
3 Sten Persson- Prim 120 120 – 240
4 Per Qvarnström -Casano 105 103 – 208
5 Ole Torgersen- EEO-7 109 93 – 202
6 Björn Källman- Hugin 65 72 32 169
7 Ingmar Knif- Gilda 70 36 50 156
8 Anders Sellman- Thermal Hunter 43 46 43 132
9 Bo-Eskil Nilsson- One and a half 120 – – 120 proxy för Martti Bogdanoff
10 Richard Borglund- GX-46 90 – – 90
11 Bo-Eskil Nilsson- Gipsy 40 49 – – 49 proxy för Martti Bogdanoff

Anmälda men ej deltagit:
Ole Torgersen – Senator,
Einar Håkansson – Landegren special

Klass D
1 Kurt Strömdahl- Cyklon 120 120 120 360
2 Karl Erik Widell -Sune Stark 51 120 114 120 354
3 Sten Persson -Contestor 120 120 111 351
4 Richard Borglund- Korda 37 120 120 103 343
5 Hans Karlsson- Korda 102 120 108 330
6 Lars Tolkstam- Korda 93 85 116 294 proxy för S-O Lindén
7 Anders Sellman- Lanzo Duplex 82 120 68 270
8 Karl Erik Widell -KEW-53 120 117 5 242
9 Lars-Erik Fridström -Merlu 87 42 61 190
10 Björn Källman- Joseph 44 – – 44

Klass G-Int
1 Per Qvarnström- Torontonian 120 120 120 360*
2 Ole Torgersen- XL-59 120 120 120 360**
3 Karl Erik Widell- Prometheus 120 119 120 359
4 Kurt Strömdahl- Sluka 114 120 120 354
5 Björn Källman- Laban 115 120 109 344
6 Ingmar Knif- IK-63 88 115 120 323
7 Lars Larsson- J-H Termik-Johan 75 120 120 315
8 Einar Håkansson- Il Fuggitivo 120 120 – 240 (blev komat)
9 Bo-Eskil Nilsson- Tilka 120 – – 120
*Per Qvarnström Fly Off 180 155 695
**Ole Torgersen Fly Off 180 – 540

Anmäld men ej deltagit:

Matti Pyykkö – Bernfest

Klass S1
1 Göran Larsson- Stormfågeln 120 120 120 360
2 Matti Pyykkö- Pontus VI 77 117 120 314
3 Freddy Dahlstrand -Korpen 74 83 103 260
4 Lars Larsson -Flax 1953 47 65 120 232
5 Andrea Hartstein- Doofa 105 57 62 224
6 Sten Persson- Nuppe 84 57 45 186
7 Martin Larsson- Zamba 120 21 27 168
8 Markku Tähkäpää -ML 44 46 63 32 141
9 Matti Pyykkö -Pluto IV 115 – – 115
10 Per Lauritz Harby- Nordanvind 60 18 – 78
11 Anders Södergren- AKM 1 Cumulus 6 26 – 32

Anmälda men ej deltagit:
Ingmar Knif – Postolka och Tiira,
Erik Kullgren – Sappo,

Markku Tähkäpää – Salmiak,
Noah MacKay – Vagga,
Ove Roland Svensson – Zamba,

Inge Sundstedt – Tempo 1.

Klass S2
1 Ingmar Knif Oja-1 120 120 111 351
2 Sven Landervik- Taifun 120 49 120 289
3 Göran Larsson- Myggan 32 104 120 256
4 Markku Tähkäpää -Pluto III 82 – – 82

Klass S3
1 Hans F Nielsen -Diogenes 120 120 120 360
2 Freddy Dahlstrand- Carioca – 116 90 206
3 Markku Tähkäpää- Kuha 16 71 120 – 191
4 Martin Larsson- Balder 120 – – 120     proxy för Olle Broman
5 Markku Tähkäpää- Carmelita 15 28 – 43

Klass S-Int Fly-Off med 50 m lina

1 Ove Roland Svensson- Aurikel 120 120 120 360 102 462
2 Lars Larsson- Bernfest 120 120 120 360 90 450
3 Andrea Hartstein Viking 120 120 120 360 79 439
4 Richard Borglund- Aurikel 110 120 120 350
4 Matti Pykköö- Bernfest 110 120 120 350
6 Inge Sundstedt -Viking 120 103 120 343
7 Sten Persson- Mjölner 114 107 120 341
8 Martin Larsson- Viking 98 120 120 338
9 Hans Fredrik Nielsen- Sherif H-N 4 120 120 74 314
10 Göran Larsson- AH-24 100 120 85 305
11 Freddy Dahlstrand- Carioka 120 86 51 257
12 Markku Tähkäpää- Hele 110 100 – 210

Anmälda men ej deltagit:

Tycho Andersson – Viking,
Noah MacKey – AH 20 Cumulus,
Svein Oluf Olstad – Bernfest

Klass A1

1 Andrea Hartstein- Cikada 59 52 120 231
2 Göran Larsson- Mini Ghost 73 120 32 225
3 Markku Tähkäpää- Kirjo 79 48 49 176
4 Inge Sundstedt- Tempo 1 42 28 97 167
5 Lars Larsson- Billy Boy 90 55 11 156
6 Hans Fredrik Nielsen- Mini Ghost 67 – – 67
7 Hans Meynert- Balsar 45 – – 45

Anmälda men ej deltagit:

Hasse Bengtsson – Örnungen,
Ingvar Nilsson – Gladan och Tempo 1,
Svein Oluf Olstad – Örnungen,
Sten Persson – Knut Andersson,
Noah MacKay – Qivitog

Klass A2

1 Richard Borglund- Nordic 120 120 120 360
2 Ove Roland Svensson- Sans Egal 66 91 120 277
3 Inge Sundstedt- Ester Williams 89 120 46 255
4 Lars Larsson -OB=Olle Broman 70 41 120 231
5 Matti Pyykkö -Aspjut 73 65 77 215
6 Ingmar Knif- Grani 105 35 65 205
7 Per Qvarnström- Stratos 80 95 – 175
8 Andrea Hartstein- Broman A2 104 43 – 147
9 Sven Landervik- Skymaster 93 – – 93
10 Hans Fredrik Nielsen H-N 21 Lucky 74 – – 74
11 Markku Tähkäpää- Ellipsi 16 43 – – 43
12 Markku Tähkäpää- Ellipsi 18 12 – – 13

Anmälda men ej deltagit:

Frede Juhl – Stratos,
Martin Larsson – SE-10,
Stefan Kalska – Finlandia,
Erik Kullgren – OB=Olle Broman,
Svein Oluf Olstad – Hirschel,
Tycho Andersson – Stratos

Klass F-Klassisk

1 Göran Larsson- HA-50 Cyclone 120 120 120 360
2 Lars-Erik Fridström- Slicker 50 120 79 117 316
3 Per Qvarnström- Dixie 120 120 – 240

Klass F-Nostalgi

1 Matti Pykköö- Starduster 111 120 80 311
2 Lars-Erik Fridström- East Wind 120 120 – 240
3 Göran Larsson- GL58 96 91 – 187

Anmälda men ej deltagit:

Sten Persson – Hi-Fli.
Per Qvarnström – Joys bird,
Lars-Erik Fridström – Number 18

Klass OT-RC

1 Per Larsson -San José 228 223 147 451
2 Christer Jönsson-Lancer 72 225 106 196 421
3 Thomas Johansson- Play Boy 225 182 – 407
4 Owe Carlson- Radio Queen 54 64 – 118
5 Owe Carlson- Junior 32 – – 32

Anmälda men ej deltagit:

Per Larsson – Vagabond,
Arne Fridén – Topsy,
Christer Jönsson – Lancer 49

Klass OT-RC Segel

1 Sven-Olov Schedvin -Blue Phoenix 260 262 267 529
2 Lars Karlsson -Blue Phoenix 262 183 274 509
3 Ove Roland Svensson- Blue Phoenix 237 264 219 501
4 Thomas Johansson- Harlequin 259 221 130 480
5 Christer Jönsson- Blue Phoenix 212 256 205 468
6 Hans Meynert- Blue Phoenix 216 233 184 449
7 Inge Sundstedt- Blue Phoenix 164 230 214 444
8 Sven Landervik- Blue Phoenix 125 160 226 386

Fotnot:

Att man är “Proxyflygare ” innebär,  att man flyger någon annans modell.

 

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.